شنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » شک بین خون حیض و بکارت

شک بین خون حیض و بکارت

شک بین خون حیض و بکارتReviewed by کارشناس دینی on Jan 1Rating: ۲.۵

مسأله ۴۴۸ حکم شک بین خون حیض و بکارت]
مسأله ۴۴۸ اگر خونى ببیند که نداند خون حیض است یا بکارت (۱) ، باید خود را وارسى کند، یعنى مقدارى پنبه داخل فرج نماید و کمى صبر کند، بعد بیرون آورد پس اگر اطراف (۲) آن آلوده باشد، خون بکارت است و اگر به همۀ آن رسیده، حیض مى‌باشد (۳) .

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه مکارم نیست

(۱) بهجت: ولى احتمال خون دیگرى مثل خون جراحت و زخم را هم نمى‌دهد. .

(۲) زنجانى: پس اگر فقط اطراف. .

(۳) بهجت: البته باید خون زیاد نباشد تا به وسیلۀ فوق بتواند بین خون حیض و بکارت فرق بگذارد و در صورت عدم امکان تشخیص و عدم حصول یقین در ایام عادت حکم به حیض بودن مى‌کند وگرنه عمل به حالت سابقه مى‌نماید.

زنجانى: و اگر شک کند که خون حیض است یا خون استحاضه یا بکارت، یا شک کند که خون حیض است یا خون زخم است یا بکارت، یا اصلاً نداند چه خونى است، اگر فقط اطراف پنبه‌اى که در داخل فرج مى‌گذارد آلوده شده باشد خون بکارت مى‌باشد و اگر به همۀ آن رسیده و نشانۀ حیض را داشته باشد خون حیض، و اگر نشانۀ حیض را نداشته باشد، باید اعمال استحاضه را انجام دهد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای ۱۳ نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.