دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » رابطه زناشویی در روزهای که حیض زن قطعی نیست

رابطه زناشویی در روزهای که حیض زن قطعی نیست

رابطه زناشویی در روزهای که حیض زن قطعی نیستReviewed by کارشناس دینی on Jan 1Rating: ۳.۵

[مسأله ۴۵۱ رابطه زناشویی و نزدیکی در زمان هایی که حیض زن قطعی نیست]
مسأله ۴۵۱ جماع کردن در روزهایى یا شب هایی هم که حیض زن قطعى نیست ولى شرعاً باید براى خود حیض قرار دهد حرام است (۱) . پس زنى که (بیشتر از ده روز خون مى‌بیند و (۲)) باید به دستورى که بعداً گفته مى‌شود روزهاى عادت خویشان خود را حیض قرار دهد، شوهرش نمى‌تواند در آن روزها با او نزدیکى نماید (۳) .

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه مکارم نیست

(۱) زنجانى: جایز نیست. .

(۲) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه زنجانى نیست]

(۳) زنجانى: هم چنین در روزهایى که زن شرعاً مى‌تواند براى خود حیض قرار دهد هم چون روزهاى استظهار که در مسألۀ[اختصاصى (۴۸۷) ، صفحۀ(۲۷۳)]توضیح داده شده است اگر زن آن روزها را حیض قرار دهد، شوهرش نمى‌تواند در آن روزها با او نزدیکى کند، و لازم نیست در حیض قرار دادن از شوهر خود اجازه بگیرد، اگر چه احتیاط استحبابى در اجازه گرفتن است.

مسأله اختصاصى
نورى: مسأله ۴۵۴ بر مرد لازم است چنانکه گفته شد با زن خود در حال حیض در قُبُل نزدیکى نکند و اگر نزدیکى کرد مرتکب گناه شده است باید استغفار کند؛ ولى دادن کفاره که ذکر مى‌شود بنا بر احتیاط مستحبى است.

 

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای ۱۳ نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.