صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » حکم پریود و حیض شدن در غیر عادت وقتیه و عددیه

حکم پریود و حیض شدن در غیر عادت وقتیه و عددیه

حکم پریود و حیض شدن در غیر عادت وقتیه و عددیهReviewed by کارشناس دینی on Jan 2Rating: ۴.۰

[مسأله ۵۰۱ حکم پریود و حیض شدن در غیر عادت وقتیه و عددیه]
مسأله ۵۰۱ زنى که در حیض عادت دارد، چه در وقت حیض عادت داشته باشد چه در عدد حیض، یا هم در وقت و هم در عدد آن، اگر دو ماه پشت سر هم بر خلاف عادت خود خونى ببیند (۱) که وقت آن یا شمارۀ روزهاى آن یا هم وقت و هم شمارۀ روزهاى آن یکى باشد، عادتش برمى‌گردد به آن چه در این دو ماه دیده است. مثلاً اگر از روز اول ماه تا هفتم خون مى‌دیده و پاک مى‌شده چنانچه دو ماه از دهم تا هفدهم ماه، خون ببیند و پاک شود، از دهم تا هفدهم، عادت او مى‌شود. (۲)

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) مکارم: عادتش برمى‌گردد به آن چه در آن دو ماه دیده است. [پایان مسأله]

(۲) زنجانى: چنانچه دو ماه پشت سر هم از یازدهم تا هفدهم ماه خون ببیند و پاک شود، از یازدهم تا هفدهم عادت او مى‌شود.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای ۱۳ نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.