صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » حکم زنی که در یکماه دو بار خون ببیند

حکم زنی که در یکماه دو بار خون ببیند

حکم زنی که در یکماه دو بار خون ببیندReviewed by کارشناس دینی on Jan 2Rating: ۵.۰

[مسأله ۵۰۳ حکم دیدن خون دو بار در یک ماه]
مسأله ۵۰۳ زنى که معمولاً ماهى یک مرتبه خون مى‌بیند، اگر در یک ماه دو مرتبه خون ببیند (و آن خون نشانه‌هاى حیض را داشته باشد (۱)) ، چنانچه روزهایى که در وسط پاک بوده از ده روز کمتر نباشد، باید هر دو را حیض قرار دهد (۲) .

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه سیستانى نیست]

(۲) زنجانى: لکن این در مورد زنى است که عادت وقتیه نداشته باشد یا عادت وقتیه او به وسیله نشانۀ حیض مشخص شده باشد؛ و الاّ خونى که بعد از ایام عادت مى‌بیند هر چند نشانۀ حیض را داشته و ده روز فاصله هم شده باشد، حیض نیست.

سیستانى: هر چند یکى از آن دو خون نشانه‌هاى حیض را نداشته باشد.

 

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای ۱۳ نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.