صفحه اصلی » ویژه بانوان » احکام بانوان » احکام حیض » اگر بعد از چند روز بفهمیم که حیض یا پریود نبودیم

اگر بعد از چند روز بفهمیم که حیض یا پریود نبودیم

اگر بعد از چند روز بفهمیم که حیض یا پریود نبودیمReviewed by کارشناس دینی on Jan 2Rating: ۳.۵

[مسأله ۵۰۷ اگر بعد از چند روز بفهمیم که حیض نبودیم]
مسأله ۵۰۷ اگر چند روز را حیض قرار دهد و عبادت نکند، بعد بفهمد حیض نبوده است، باید نماز و روزه‌اى را که در آن روزها به جا نیاورده (۱) قضا نماید. و اگر چند روز را به گمان این که حیض نیست عبادت کند، بعد بفهمد حیض بوده (۲) ، چنانچه آن روزها را روزه گرفته باید قضا نماید. (۳)

(۱) گلپایگانى، صافى: باید نمازهایى که در آن روزها به جا نیاورده. .

زنجانى: باید نماز و روزه‌هاى واجبى را که در آن روزها به جا نیاورده. .

(۲) زنجانى: آن عبادتها باطل است.

(۳) بهجت: چنانچه آن روزها روزهایى بوده که باید روزه مى‌گرفته، واجب است قضا نماید.

مکارم: رجوع کنید به ذیل مسأله ۵۰۰.

 

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای ۱۳ نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

۲ دیدگاه‌ها

 1. باسلام .اینجانب همیشه درزمان پاک شدن از حیض دچار شک و وسواس می شوم.در دوره عادت ماهیانه ۶ روز اول خون می بینم ولی از روز ششم تا دهم و گاهی دوازدهم آب زرد مایل به سبز می بینم البته وقتی ترشحات روی هم جمع میشود زرد تر هست وگرنه در همان لحظه سفید به نظر می رسدو نمیدانم پاک هستم یا جزو حیض محسوب می شودو گاها روز هفتم تا دهم هر روز احتیاطا غسل می کنم ولی ماه رمضان این شک خیلی مرا اذیت می کند لطفا راهنمایی فرمایید.در ضمن اگر تا دهم این لکه ها حیض محسوب می شود نمازها و عباداتی را که قبلا روز هفتم غسل می کردم و خود را پاک فرض می کردم به چه صورت هست؟

  • کارشناس دینی
   کارشناس دینی

   سلام علیکم
   اگر خون نباشد حکم حیض را ندارد، و اگر خون باشد اگر چه به‌ صورت لکه ‏هاى زرد رنگ و از ده روز تجاوز نکند همه آن لکه‏ ها محکوم به حیض است، و تشخیص این موضوع به عهده شماست.
   و نمازهای را که در ایام حیض خواندید بر شما واجب نبوده است و باطل بوده است و نیاز به قضا ندارد ولی اگر روزه گرفته باشید باطل بوده و نیاز به قضا دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.