پنجشنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام نماز » وقت نمازهای نافله

وقت نمازهای نافله

وقت نمازهای نافلهReviewed by کارشناس دینی on Jan 9Rating: ۵.۰

پرسش: وقت نمازهای مستحب (نافله) شبانه روز چه زمانی می باشد؟

وقت نافله شب:
یازده رکعت است که هشت رکعت آن به نیت نافله شب، دو رکعت آن به نیت نماز شفع و یک رکعت آن به نیت نماز وتر خوانده می شود و وقت آن از نیمه شب شرعی تا اذان صبح (سیستانی: تمام شب) است و بهتر است نزدیک اذان صبح خوانده شود.
توجه: مسافر وکسی که برای او خواندن نافله شب در وقت آن سخت است می تواند آن را اول شب (قبل از نیمه شب شرعی) به جا آورد.

وقت نافله صبح:
دو رکعت است که پیش از نماز صبح خوانده میشود و وقت آن همان وقت فضیلت نماز صبح است. بنابراین کسی که نماز صبح را پس از گذشتن از وقت فضیلت آن می خواند نمی تواند نافله صبح بخواند البته می تواند پس از نماز صبح نافله صبح را به نیت قضا به جا آورد.

وقت نافله ظهر:
هشت رکعت است ( چهار نماز دو رکعتی) و وقت آن پیش از خواندن نماز ظهر است (از اول ظهر شرعی تا موقعی که سایه شاخص (چوب یا هر چیز دیگر که بصورت عمود در زمین قرار میدهیم و بعد از ظهر سایه آن افزایش می یابد) به اندازه دو هفتم آن برسد). برای مثال: اگر بلندی شاخص هفت وجب باشد، هر وقت مقدار سایه ای که بعد از ظهر پیدا میشود، به دو وجب رسید آخر وقت نافله ظهر است.

وقت نافله عصر:
هشت رکعت است (چهار نماز دو رکعتی) و وقت آن پیش از نماز عصر است تا زمانی که سایه شاخص به چهار هفتم آن برسد.

وقت نافله مغرب:
چهار رکعت است (دو نماز دو رکعتی) و وقت آن از تمام شدن نماز مغرب است تا وقتی که سرخی طرف مغرب – که بعد از غروب آفتاب در آسمان پیدا می شود- از بین برود.

وقت نافله عشا:
دو رکعت است که به صورت نشسته خوانده می شود و وقت آن از تمام شدن نماز عشا است تا نیمه شب شرعی ، و بهتر است بعد از نماز عشا بلافاصله خوانده شود.

توجه: احکام فوق طبق نظرات حضرات آیات امام خمینی، خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، بهجت و سبحانی می باشد.

منبع: سایت اسلام سیتی برگرفته از کتاب رساله مصور ج۲ ص۲۸

[irp posts=”16661″ name=”وقت نمازهای یومیه (پنجگانه)”]

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.