Business is booming.

چرا از امام زمان غافلیم؟

0

یا مهدی ادرکنی

پرسش: چرا کسی سراغی از امام زمان (عج) نمی گیرد؟ چرا از امام زمان غافلیم؟

اسلام سیتی: اینکه بطور کلی بگوییم کسی سراغی از امام زمان(علیه السلام) نمی گیرد،خیلی قابل قبول نیست. ولی اینکه آنگونه شایسته و بایسته است سراغی از آن حضرت گرفته نمی شود،کاملاً قابل قبول است. این مشکل علل مختلفی دارد که به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

۱. هواپرستی :شیطان دشمن انسان است و کارش اغوا و گمراه سازی است اگر شیطان همنشین و رفیق انسان گردد یا بر او مسلط شود او را بر گناه و نافرمانی خدا و دوری از اولیا خدا تحریک می کند و سرانجام او را از راه حق و طریق انبیاء الهی و از صراط مستقیم که امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: منظور راه و شناخت امام است(۱)
منحرف ساخته و انسان را دچار غفلت از خداوند و دوری از امام زمان ـ علیه السلام ـ می کند.

۲. گناه و معصیت :نفس انسان به حسب طبیعت اصلیش دارای صفا و جلاء است که حقیقت را درک می کند، حق و باطل، تقوا و فجور را متمایز از هم می بیند چنانکه قرآن کریم می فرماید: فالهمها فجورها و تقواها(۲) (خدا خوبی ها و بدی های نفس را به آن الهام نموده است» اما گناه تدریجا این طبیعت اولی را از بین می برد و نفس به گونه ای می شود که باطل و پلیدی را زیبا می بیند و اولیاء و ائمه ـ علیهم السلام ـ را حقیر و کم بها می انگارد، سرمایه داران و ثروت مندان و زور مداران را بزرگ می شمرد و در یک کلمه فسق و فجور را بر تقوا و فضیلت.
چنین کسی دارای انحراف دل است و این انحراف حاصل اعمال بد و گناه و معصیت است.

۳. دنیا طلبی:دنیا پدیده ای است آفریده ی خداوند که برای استفاده و بهره وری انسان ها خلق شده است، تا انسان در سایه مواهب طبیعی آن مسیر تکامل را طی نماید. اما کوشش برای توسعه زندگی و افزایش ثروت تا جائی مطلوب است که عناوینی دیگر مثل راحت طلبی و تجمل پرستی، برتری طلبی و فزون خواهی صدق نکند اگر یکی از عناوین یاد شده بر آن منطبق شد یا انسان را از وصول به زندگی معنوی محروم ساخت قطعا ناپسند است و باعث غفلت انسان از خداوند و ولی خدا امام عصر ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ خواهد شد.

۴. رواج مفاسد اخلاقی:غریزه جنسی نیروئی است سرکش و آتشی است سوزان که بطور نامرئی در درون همه به خصوص جوانان شعله می زند، این نیروی شگرف اگر در کانال صحیح و کادر قانون مورد بهره برداری قرار گیرد، نتیجه اش بقاء نسل، گرمی کانون خانواده، زندگی پر از صفا و محبت و خلاصه سعادت و نیک بختی است و اگر به طور مهار گسیخته و هوس های شیطانی در آید زندگی معنوی خود را از دست می دهد و دچار غفلت از خدا و اولیای خدا می گردد همانطور که امام علی ـ علیه السلام ـ می فرماید: ابتدای شهوت شادی است و پایان آن هلاکت و نابودی است.(۳)

۵. همنشینی با گناهکاران:دوستی و رفاقت با افراد شایسته یکی از عوامل بزرگ خوشبختی و سعادت و … و همنشینی و رفاقت با اشخاص آلوده و ناپاک، یکی از علل سقوط و تیره روزی افراد به شمار می رود. امام ششم فرمود: پدرم در ضمن مواعظ خود به من فرمود: پسرم! هر کس با بدان بنشیند، از گزند آنان محفوظ نمی ماند و هر کس در اماکن نامناسب قدم بگذارد، بد نام می شود.(۴)

________________________________________________
پی نوشتها:
۱. تفسیر نور الثقلین، ج۱، ص ۲۰، نقل از نفسیر نمونه، ج۱، ص ۲۵۱، چاپخانه مدرسه امیر المومنین ـ علیه السلام ـ قم، ۱۳۶۷، آیت الله مکارم شیرازی.
۲. سوره شمس آیه ۸.
۳. نهج البلاغه، حکمت ۴۳۳، فیض الاسلام، چاپ اسلامیه، غرر الحکم شماره ۶۹۴۶.
۴. خصال،شیخ صدوق، جلد اول، صفحه ۸۰، چاپ اسلامیه، ۱۳۶۰.