دوشنبه , آذر ۲۰ ۱۳۹۶
اسلام سیتی » احکام شرعی » احکام موسیقی » آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

آیا گوش دادن به موسیقى غیر لهوى که خواننده اش زن است براى بانوان چه حکمى دارد؟

همه مراجع: به طور کلى گوش دادن به غنا و خوانندگى دیگران (خواه مرد باشد یا زن) حرام است هر چند آهنگى که همراه آن نواخته مى شود از نوع غیر لهوى آن باشد.

آیت الله خامنه ای

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است؟ آیت الله خامنه ای

س: خواهشمند است حکم آوازخوانى زنان در مجالس عروسى (غنا در شب زفاف) را بیان فرمایید.

ج) در غنا و موسیقى حرام (که عبارت است از آواز لهوى مضلّ عن سبیل الله) فرقى بین عروسى و غیر آن نیست.

س. آواز زن برای شوهر خود چه حکمی دارد؟

ج. آواز خواندن زن برای شوهر اشکال ندارد مگر اینکه غناء یا همراه با موسیقی حرام باشد.

س. آیا مرد میتواند به تک خوانی زن گوش دهد؟

ج. گوش دادن به خوانندگی زن که غالباً مشتمل بر مفسده است، جایز نیست.

س: اگر در موردى صداى زن مصداق غنا نباشد گوش دادن آن چه حکمى دارد؟
ج) در حرمت غنا فرقى بین این که مغنّى زن باشد یا مرد نیست و شنیدن صداى زن اگر غنا نباشد، حرمت شرعى ندارد مگر آن که به قصد ریبه یا موجب ترتّب مفسده باشد ولى شنیدن خوانندگى زن که غالباً مشتمل بر مفسده است جایز نیست.

س ۱۱۴۶: گوش‌دادن به صدای زن هنگامی که شعر و غیر آن را به صورت دکلمه می‏خواند اعم از اینکه شنونده، جوان باشد یاخیر، مذکر باشد یا مؤنث چه حکمی دارد؟ و اگر آن زن از محارم باشد، حکم آن چیست؟

ج: اگر صدای زن به‌صورت غنا نباشد و گوش‌دادن به صدای او هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده‏ای هم بر آن مترتّب نگردد، اشکال ندارد و فرقی بین موارد فوق نیست.

س ۱۱۵۶: آیا جایز است مردی غنای زن اجنبیه را به قصد لذت بردن از حلال خود گوش کند؟ آیا غنای زن برای شوهر و برعکس جایز است؟ و آیا این گفته صحیح است که شارع مقدس غنا را به علت ملازمت آن با مجالس لهو و لعب و عدم انفکاک از آن دو حرام کرده و تحریم غنا ناشی از تحریم آن مجالس است؟

ج: گوش‌دادن به غنا که عبارت است از ترجیع صدا به نحوی که لهو مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، مطلقاً حرام است، حتّی غنای زن برای شوهرش و بالعکس و قصد لذت بردن از همسر، استماع غنا را مباح نمی‏کند و حرمت غنا و مانند آن، با تعبّد به شرع ثابت شده و از احکام ثابت فقه شیعه محسوب می‏شود و دائر مدار ملاکات فرضی و آثار روانی و اجتماعی نمی‏باشد، بلکه تا زمانی که این عنوان حرام بر آن صدق کند، حکم آن حرمت و وجوب اجتناب به‌طور مطلق است.

رساله توضیح المسائل آیت الله سیستانی

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است؟ از نظر آیت الله سیستانی

پرسش: آیا شنیدن صدای خواننده زن بدون قصد لذت اشکال دارد؟

پاسخ: اگر آواز محسوب می شود گوش دادن به آن حرام است و همچنین ـ بنابر احتیاط لازم ـ اگر با آهنگ مناسب مجالس لهو و لعب بخواند هرچند آواز محسوب نشود، و نیز اگر گوش دادن به آن با تلذذ شهوی و یا با خوف وقوع در حرام باشد جایز نیست. و در غیر این موارد مانعی ندارد.

رساله توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است؟ از نظر آیت الله مکارم شیرازی

شنیدن آواز زن توسط مرد نامحرم [موسیقى] پرسش : شنیدن صدای آواز زن برای مرد نامحرم چه حکمی دارد؟

پاسخ : حرام است.

گوش دادن مرد به موسیقیهایی که توسط زنان خوانده شده است [موسیقى] پرسش : آیا گوش دادن به موسیقیهایی که زنان می خوانند ولی آرام هستند و مناسب مجالس فساد نیستند هم اشکال دارد؟

پاسخ : حرام است.

گوش دادن به موسیقی زن [موسیقى] پرسش : آیا گوش دادن به صدای زن خارجی با موسیقی ملایم اشکال دارد؟

پاسخ : در صورتی که به صورت آواز بخواند جایز نیست.

آوازخوانی و موسیقی بانوان [موسیقى] پرسش : نظر به ابهامات و پرسشهایى که در خصوص چگونگى مواجه افکار عمومى با موسیقى و آواز زنان مطرح است، سؤالات ذیل تقدیم حضور مى گردد.
۱ـ اجراى آواز بانوان به صورت تک خوانى و هم آوایى چه حکمى دارد؟
۲ـ پرداختن زنان به موسیقى و آواز تا چه حد مجاز مى باشد؟
۳ـ آواز بانوان به چه نحوى و در چه مکانهایى مجاز مى باشد؟
۴ـ آیا پخش و انتشار موسیقى و آواز بانوان مجاز است؟

پاسخ : جواب ۱ تا آخر: کلیّه آهنگها و صداهایى که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام، و غیر آن جایز است، و فرقى در این قسمت میان مرد و زن نیست، ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جایز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد. خواه دسته جمعى بخوانند، یا به تنهایى. جوانان عزیز باید توجّه داشته باشند که سیل تهاجم فرهنگى غرب نباید ما را مرعوب سازد، و تصوّر کنیم ما باید خود و احکام دین خود را بر فرهنگ آنها تطبیق دهیم; زیرا فرهنگ غرب گام به گام جوانان را به سوى ابتذال کامل پیش مى برد، و آنها را از درون تهى مى سازد، و به این ترتیب هر گونه مانع را که بر سر راه مطامع آنهاست بر مى دارد.

گوش دادن به صدای خواننده زن [موسیقى] پرسش : به نام خدا و با عرض سلام آیا گوش کردن به ترانه خوانده شده توسط خواننده زن چنانچه آن خواننده پیر باشد جایز است و همچنین آیا مصافحه کردن با آنان ایرادی دارد؟

پاسخ : هر دو مورد حرام است.

گردآوری: سایت اسلام سیتی

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.