دوشنبه , آذر ۲۰ ۱۳۹۶
اسلام سیتی » ویژه بانوان » احکام بانوان » حرکت زنان به دنبال هیئت عزاداری و شرکت در دسته عزاداری

حرکت زنان به دنبال هیئت عزاداری و شرکت در دسته عزاداری

رساله توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی

حرکت زنان به دنبال هیئت عزاداری از نظر آیت الله مکارم

پرسش :حرکت زنان با وضع نامناسب به دنبال هیأت هاى عزادارى، که موجب بروز گناهان و آلودگى هایى مى شود، چه صورتى دارد؟
پاسخ :عزادارى خامس آل عبا(علیه السلام) و سایر معصومین(علیهم السلام ) از افضل قربات  است و شرکت زنان در دسته جات عزاداری مانعی ندارد اما باید به گونه ای رفتار کنند که آمیخته با خلاف شرع نشود.

آیت الله خامنه ای

حکم حرکت زنان به دنبال هیئت عزاداری و شرکت در دسته عزاداری از نظر آیت الله خامنه ای

منظور مقام معظم رهبری در خصوص عدم شرکت زنان در دسته‌جات عزاداری چیست؟ لطفا نظر مبارک ایشان را تبیین فرمایید. چرا که در ایام شهادت ائمه بسیاری از هیئات مذهبی اقدام به راه‌اندازی دسته‌جات مذهبی می‌نمایند و زنان نیز پشت سر مردان حضور دارند. آیا این حضور زنان در پشت سر مردان در دسته‌جات اشکال دارد؟
اولا اگر مصداق اختلاط محرم و نامحرم باشد حرام است و حدودی برای این مسئله مشخص شده است و همین جا توصیه میکنیم در هیئت‌ها و در مجالس عزا، همه جا باید این رعایت شود و خانم‌ها حجاب‌شان را مراعات کنند و همه نگاه‌شان را نگه دارند؛ نگاه به نامحرم.

اما در خصوص اینکه خانم‌ها هم دنبال دسته عزا راه بیافتند و دسته عزاداری راه بیاندازند گفتند این شایسته نیستکه خانم‌ها دسته عزاداری داشته باشند؛ حتی دنبال دسته‌های عزاداری راه بیافتند. شیوه عزاداری از قدیم‌الایام مرسوم بوده و خانم‌ها هم در مجلس عزا شرکت می‌کردند با مراعات حدود شرعی و حجاب و عفاف.

منبع: سایت معظم له،گفتار حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده.احکام عزاداری.

حرکت زنان به دنبال هیئت عزاداری و شرکت در دسته عزاداری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.