پنجشنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » کشکول » امام علی (ع) بعد از پیامبر اکرم(ص)

امام علی (ع) بعد از پیامبر اکرم(ص)

امام علی (ع) بعد از پیامبر اکرم(ص)Reviewed by کارشناس دینی on Dec 11Rating:

طبق سفارش پیغمبر بنا بود علی (ع ) خلیفه مسلمین باشد ، امّا وقتی اشخاص دیگری در این کار پیشدستی کردند و زمامداری را به دست گرفتند ، با آنکه علی (ع ) خلافت را حق خود می دانست و جمعی از یاران و اصحاب هم بدین امر اعتراف و حتی اصرار داشتند ، ولی علی (ع ) برای پیشگیری از بروز اختلافات و جنگ داخلی با حالتی که از آن به (خار در چشم و استخوان در گلو) تعبیر نموده ، صبر کرد و تنها با ارائه دلایل منطقی و حجت آوردن به دفاع از حق خود پرداخت .
طبق آنچه در مدارک تاریخی موجود است علی (ع ) تا پس از وفات فاطمه (ع ) با ابوبکر بیعت نکرد و در زمان خلیفه اول تقریبا از دخالت در اوضاع عمومی کناره گیری فرمود . در مدت نزدیک به ۲۵ سال (از سال ۱۱ هجری تا سال ۳۵ هجری ) که خلفای سه گانه زمامداری می کردند ، امیرالمؤ منین با کمال بزرگواری و نیکنامی و خیرخواهی دوره بسیار حساسی را گذراند . به مشکلات مردم و تربیت اصحاب رسیدگی می کرد . به درختکاری و کشاورزی و حفر قنات و کارهای سودبخش و عام المنفعه و عبادت پروردگار متعال اوقات خویش را صرف می کرد . تا دوران خلافت آن حضرت فرا رسید . امّا به محض اینکه علتی (ع ) بنا به خواهش مردم زمامداری را به عهده گرفت و در ابتدای برنامه خود اعلام کرد: (هر چه را عثمان بی جهت به مردم داده به خدا قسم پس می گیرم و به بیت المال بر می گردانم ، اگر چه به مصرف مهر زنان و خرید کنیزان رسیده باشد) دسته ای سر از بصره در آوردند و جنگ جمل آغاز شد . از طرفین در این جنگ ۱۳ هزار نفر مسلمان کشته شدند . چندی بعد ، جنگ صفین راه افتاد و آن همه مشکلات برای علی (ع ) و عالم اسلام پیش آمد و جریان حکمیت ؛ که برای اسلام گران تمام شد نتیجه این جنگ این بود که معاویه با دسیسه و حیله بر شام مسلط شد و به اغفال مردم پرداخت . چندی نگذشت که جنگ (خوارج نهروان ) رخ نمود و گرفتاری دیگری برای مولی علتی (ع ) پیش آمد . علی (ع ) با خوارج سخن گفت و اتمام حجت کرد . عده ای هم توبه کردند و به حقانیت امیرالمؤ منین تسلیم شدند ، امّا برخی از آنان بر جنگ اصرار کردند و چند نفر از یاران علی (ع ) را کشتند .
ناچار علی (ع ) دستور دفاع و جنگ صادر کرد و سرانجام به شکست خوارج انجامید .
این جنگها – در حقیقت – فرمایش رسول اکرم (ص ) را تحقق بخشید .
حضرت رسول (ص ) به علی (ع ) فرموده بود: بعد از من با سه دسته جنگ می کنی – با (ناکثان ) یعنی پیمان شکنان ، همان اصحاب جمل که ابتدا بیعت کردند و سپس بیعت را شکستند ، با (قاسطان ) یعنی یاغیان و زورگویان یعنی معاویه و اهل شام که از ابتدا سر به طغیان و یاغیگری برداشته بودند ، و با (مارقان ) یعنی آنها که از اطاعت امام زمان خود و دولت قانونی و شرعی بیرون رفتند ، یعنی خوارج نهروان .

منبع: چهارده اختر تابناک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.