یکشنبه , آبان ۲۸ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » قرآن » قرآن دارای چند سوره می باشد؟

قرآن دارای چند سوره می باشد؟

قرآن دارای چند سوره می باشد؟Reviewed by کارشناس دینی on Mar 2Rating:

پاسخ:

به اتفاق تمام مسلمانان و اهل فنی که نظرشان قابل توجه می باشد قرآن ۱۱۴ سوره دارد.(۱) اما اینکه اختلاف هایی در تعداد سوره ها در بین بعضی صحابی پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دیده می شود بیشتر به این بر می گردد که مثلاً: سوره فیل و قریش یک سوره اند یا دو سوره و یا اینکه. سوره توبه و انفال دو سوره مجزّا هستند یا یک سوره محسوب می شوند.
و این اختلاف در تعداد سوره ها به تحریف قرآن بر نمی گردد. و موجب ثبوت آن نمی شود. بعضی از صحابه در مصحف خود سوره حمد را نیاورده اند. به این دلیل که نوشتن سوره ها در یک کتاب به خاطر حفظ آن از نابودی بوده ولی سوره فاتحه به خاطر اشتهار بین مسلمین و خوانده شدن در پنج نوبت نماز از این آفت مصون می باشد، فلذا این سوره را در مصحف خود نیاورده اند.(۲)
اما امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ گاه با کلام خویش و گاه با تقریر و سکوت خود بر صحت قرآن فعلی تأکید می کردند و همه را به آن ارجاع می دادند.
چنانکه نقل شده: در زمان عثمان، طلحه از امام علی ـ علیه السلام ـ درخواست کرد تا قرآنی را که آن حضرت گردآوری کرده بود (و تأویل تفسیر و ناسخ و منسوخ آن و دیگر علوم را در آن آورده بودند)، ارائه دهند، حضرت از این کار امتناع ورزیده و می فرماید:
«آیا این قرآن که امروزه در دست مردم است، تماماً قرآن است یا غیر قرآن نیز داخل آن شده است؟
طلحه در جواب گفت: البته تمام آن قرآن است».(۳)
حضرت علی ـ علیه السلام ـ با این بیان و بیانات دیگر خود بر صحت قرآن موجود مهر تأیید گذاشته و بر قرآن بودن آن تأکید می کند.

______________________________

پاورقی:

۱. سیوطی، جلال الدین، الاتقان فی علوم القرآن، مؤسسه الکتب الثقافیه، الطبعه الاولی، ج۱، ص۱۷۷.
۲. ر.ک: الاتقان، همان، ص۱۷۸. و معرفت، محمد هادی، التمهید فی علوم القرآن، موسسه نشر اسلامی، ج۱، ص۳۸۳.
۳. ر.ک: معرفت، محمد هادی، علوم قرآنی، همان، ص۱۲۳. و ر.ک: مظلومی، رجبعلی، پژوهشی پیرامون آخرین کتاب الهی، نشر آفاق، چاپ اول، بهار ۱۳۶۰، ص۸۱ .

منبع: نرم افزار پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.