سه شنبه , آذر ۲۱ ۱۳۹۶
اسلام سیتی » کشکول » چرا با وجودی که خدا به ما عقل داده باید تقلید کرد؟
ارسال پرسش

چرا با وجودی که خدا به ما عقل داده باید تقلید کرد؟

چرا با وجودی که خدا به ما عقل داده باید تقلید کرد؟Reviewed by کارشناس دینی on Mar 11Rating:

پاسخ:

اگر معنی تقلید را رجوع به متخصص بدانیم بین داشتن عقل و تقلید تضادی وجود ندارد بلکه عقل به ما می گوید که در مورد هر موضوعی که اطلاعات کافی نداری به متخصص رجوع نما. اگر بیمار شدی به پزشک و اگر قصد ساختن خانه داشتی به بنا و… مراجعه کن. در مسائل و احکام شرعی نیز چنانچه به حد اجتهاد نرسیدی به مجتهدی رجوع کن.
ظاهراً این شبهه از آنجا پیدا شده که بعضی خیال می کنند دسترسی به احکام شرعی کاری آسان و بدون دردسر است و هر کس می تواند با خواندن ترجمه آیه ای از قرآن به وظیفه شرعی خود عمل نماید. در حالی که اولاً در قرآن مجید به همه احکام تصریح نشده است و ثانیاً فهمیدن مراد آیات نیاز به مفسّر دارد که ناچار باید به روایات مفسرین حقیقی قرآن که اهلبیت ـ علیهم السلام ـ هستند رجوع شود.
وقتی به روایات فراوان مراجعه می کنیم می یابیم که بعضی از آنها با دیگر روایات متعارضند و با کنکاش بیشتر به ضعف بعضی از روایات پی می بریم. و در مواردی هم باید رفع تعارض از جهت دلالت کرد. شناخت روایت ضعیف از قوی و درک و فهم آیات و روایات و رفع تعارض از آنها و تطبیق آنها بر مورد سئوال نیاز به فراگیری علوم مختلفی دارد که از عهده هر کس ساخته نیست.
لذا فرموده اند اگر می توانید این علوم را فرا گیرید و خود به اجتهاد رسیده به وظیفه عمل نمایید، ولی اگر فرصت کافی برای این جهت ندارید که اغلب مردم چنین هستند، باید به مجتهدی که این راه را پیموده مراجعه و تکالیف خود را مطابق با نظر ایشان عمل نماید و این گونه تقلید هیچ منافاتی با داشتن عقل و تدبر و تعقل کردن ندارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.