دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » کلام و عقاید » آخرت شناسی » چگونه می توانیم از ترس مرگ رهایی پیدا کنیم؟

چگونه می توانیم از ترس مرگ رهایی پیدا کنیم؟

چگونه می توانیم از ترس مرگ رهایی پیدا کنیم؟Reviewed by کارشناس دینی on Jun 24Rating:

تفاوت روى آوردن چهره مرگ به مؤمنان و کافران، نشانگر آن است که از دیدگاه معارف قرآنى و روایى، اعمال، افکار و اوصاف انسان نقش به سزایى در این مهم دارد؛ به صورتى که سعادت و شقاوت بشر از درون آن مى‏جوشد و در واقع آدمى، باید از خود و کرده‏هایش هراسان باشد.

آموزه‏هاى دینى نیز با ارائه حقیقت مرگ و توصیف ابعاد آن، مى‏خواهد نگرش انسان را به خود تغییر دهد و آن را تصحیح کند؛ یعنى، به او یاد دهد که در عین زندگى در جهان مادى و کوشش براى برطرف ساختن نیازهاى خود، دلبستگى و وابستگى به آنها نداشته باشد. از این رو، ترس از مرگ در این چهارچوب، امرى ارزشى و مثبت خواهد بود.

پس هرکس طبیب خویش است و با نوع نگرش و عملکرد خود، مى‏تواند ترس از مرگ را- که بر اثر غفلت، تنگ نظرى و محدودنگرى به عالم مادى در او پدیدار شده است- به ترس از مرگى که راه را طولانى و رویارویى با خداوند متعال را سخت مى‏بیند، تبدیل سازد.

ترس اول اگر بر جان آدمى سیطره یابد، زندگى دنیایى را بر آدمى تیره و تار مى‏سازد.

اما ترس دوم، موجب تقویت و تهذیب نفس شده و انسان را به انجام دادن اعمال نیک و صالح- که از دیدگاه شریعت اسلامى گستره‏اى بس بزرگ دارد- سوق مى‏دهد.

امام صادق (ع) مى‏فرماید: «همانا تو، طبیب نفس خویش قرار داده شده‏اى؛ براى تو درد و نشانه صحّت و سلامتى بیان شده است و به دوا [و درمان‏] راهنمایى شده‏اى.

پس بنگر که چگونه در [اصلاح‏] نفس خود قیام مى‏کنى»[۱].

بر این اساس باید با تغییر نگرش خود و تصحیح اعمال، خود را از وحشتى که از مرگ داریم، نجات دهیم.

_______________________________
پی نوشت:
[۱] کافى، ج ۲،( کتاب الایمان و الکفر، باب محاسبه العمل)، ح ۶؛ به نقل از: چهل حدیث، ص ۳۰۶ ..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.