دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » کلام و عقاید » پیامبر شناسی » اسامی همه پیامبران کجا آمده است؟

اسامی همه پیامبران کجا آمده است؟

اسامی همه پیامبران کجا آمده است؟Reviewed by کارشناس دینی on Jun 24Rating:

اسامى ۱۲۴ هزار پیامبر در کدام کتاب‏ها و کجاها آمده است؟ آیا تمام آنها معجزه داشتند؟

در بحار الانوار روایاتى نقل شده است که تعداد پیامبران را ۱۲۴ هزار نفر ذکر کرده است. شمارى از این روایات عبارت است از:

  1. حضرت رسول صلى الله علیه و آله مى‏فرماید: «خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر آفریده و من گرامى‏ترین آنان نزد خداوند هستم … و ۱۲۴ هزار وصى آفریده که على علیه السلام گرامى‏ترین آنان نزد خداوند و بهترین ایشان است.[۱] ۲. امام زین‏العابدین علیه السلام فرمود: «هر کس دوست دارد ۱۲۴ هزار پیامبر با او مصافحه کنند، امام حسین علیه السلام رادر نیمه شعبان زیارت کند؛ چرا که ارواح پیامبران از خداوند، براى زیارت حضرتش اذن مى‏گیرند و به آنان اجازه داده مى‏شود و پنج نفر از ایشان اولواالعزم هستند».[۲] ۳. ابوذر از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله سؤال کرد: پیامبران چند نفرند؟ حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود: «۱۲۴ هزار پیامبر …».[۳] ۴. شیخ صدوق قدس سره در کتاب اعتقادات مى‏فرماید: «عقیده ما (شیعه امامیه) در تعداد انبیا این است که آنان ۱۲۴ هزار نفرند و هر کدامشان وصى‏اى دارند».[۴] علامه طباطبائى در المیزان‏، بعد از ذکر روایت ابوذر در تعداد انبیا، مى‏فرماید: «قسمت اول این حدیث- که مشتمل بر تعداد پیامبران است- از مشهورات است که شیعه و سنى در کتابهایشان نقل کرده‏اند. صدوق در خصال‏ و امالى‏ از حضرت رضا علیه السلام، از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و از زید بن على از اجدادش از امیرالمؤمنین علیه السلام و ابن قولویه در کامل الزیاره و سید در اقبال‏ از امام سجاد علیه السلام و در بصائر الدرجات‏ از امام‏باقر علیه السلام روایت کرده‏اند.[۵] از سوى دیگر انس بن مالک از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله روایت کرده است که:

«من به دنبال هشتاد هزار پیامبر مبعوث شده‏ام که چهار هزار نفر آنان از بنى‏اسرائیل بودند». برخى این روایت را چنان توجیه کرده‏اند که روایت در صدد حصر تعداد پیامبران نیست و تنها بزرگان انبیا را ذکر کرده است.

در منابع موجود نام تعداد بسیار اندکى از پیامبران به چشم مى‏خورد.

دلایل این مسئله عبارت است از:

  1. اکثر انبیا شریعت مستقل نداشتند و به شریعت پیامبر دیگر دعوت مى‏کردند؛ مثل حضرت لوط در زمان حضرت ابراهیم. این پیامبران خودشان به طور مستقیم از خداوند وحى دریافت مى‏کردند؛ ولى از سوى وى مأمور به شریعت پیامبر دیگرى بودند.
  2. بسیارى از انبیا معروف نبودند و براساس روایات، بر یک شهر یا روستا و یا یک خانواده مبعوث شدند.

اسامى پیامبرانى که در قرآن آمده عبارت است از: آدم، نوح، ادریس، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، یسع، ذوالکفل، الیاس، یونس، اسحاق، یعقوب، یوسف، شعیب، موسى، هارون، داود، سلیمان، ایوب، زکریا، یحیى، اسماعیل صادق‏الوعد، عیسى علیهم السلام و محمد صلى الله علیه و آله. افزون بر این، در قرآن گاه به نام‏هایى برمى‏خوریم که پیامبریشان محل بحث است؛ مانند ذى‏القرنین، عمران پدر مریم و عزیر.

در بعضى آیات نیز اوصاف پیامبرى ذکر شده ولى نامش بیان نگشته است؛ مثل آیات ۲۴۳ و ۲۴۶ سوره «بقره» که به ترتیب در مورد حزقیل و اشموئیل است یا آیه ۲۵۹ سوره «بقره» که در مورد ارمیا یا عزیر مى‏باشد.

همچنین آیه ۶۵ که در مورد خضر است؛ اگر چه پیامبرى جناب خضر محل بحث است.[۶] در روایات نیز نام برخى انبیا آمده است: همچون اشعى، حیقوق یا حبقوق، دانیال، جرجیس، حنظله و خالد.[۷]

______________________________

پی نوشت ها:
[۱] ( ۱). بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۳۰.

[۲] ( ۲). همان، ص ۵۸.

[۳] ( ۳). همان، ص ۳۲.

[۴] ( ۱). همان، ص ۲۸.

[۵] ( ۲). المیزان، ج ۲، ص ۱۴۴.

[۶] ( ۱). المیزان، ج ۲، ص ۱۴۰.

[۷] ( ۲). بحارالانوار، ج ۱۴ و ۱۲.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.