صفحه اصلی » کلام و عقاید » پیامبر شناسی » آیا پیامبر (ص) دارای علم غیب است؟

آیا پیامبر (ص) دارای علم غیب است؟

آیا پیامبر (ص) دارای علم غیب است؟Reviewed by کارشناس دینی on Jun 24Rating:

با توجه به اینکه پیامبر صلى الله علیه و آله علم لدنى و غیب داشتند؛ چرا عده‏اى مبلّغ را فرستادند که به فاجعه «رجیع» و بعد «بئر معونه» منجر شد؟

یکم. پیامبر صلى الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام، در مسائل عادى فردى و امور اجتماعى، موظف به استفاده از علم عادى بوده‏اند. ازاین رو همواره در این گونه مسائل‏ از طرق معمولى تحقیق و کسب آگاهى نموده و بر اساس برآیندهاى آن عمل مى‏کردند. سرّ این مسئله نیز آن است که آنان الگوى بشریتند و اگر در مسیر زندگى و حرکت‏هاى اجتماعى، راهى غیر از این بپویند؛ دیگر جنبه اسوه بودن خود را از دست خواهند داد و جهانیان به بهانه آنکه آنان با علم لدنى عمل مى‏کرده‏اند، از حرکت‏هاى سازنده انقلابى و اصلاحى باز خواهند ایستاد.

دوم. برخى از عالمان دینى بر این عقیده‏اند که علم غیب براى پیامبر صلى الله علیه و آله و امامان علیهم السلام شأنى است؛ یعنى، چنان نیست که همواره هر چیزى را بالفعل بدانند؛ بلکه اگر بخواهند از طریق غیبى بدانند، خواهند دانست و یا اگر خدا بخواهد، علم چیزى را در اختیار آنان خواهد گذاشت.

سوم. براساس دیدگاه علامه طباطبایى علم غیب به واقع محتوم و تغییرناپذیر تعلق مى‏گیرد. بنابراین آنچه پیامبر صلى الله علیه و آله وامامان علیهم السلام از طریق غیبى مى‏دانند، همان چیزى است که حتماً واقع خواهد شد. مانند کسى که از عمارت بسیار بلندى پرتاب گردیده و در بین راه مى‏داند که به سرعت به زمین اصابت خواهد کرد. این گونه آگاهى، چیزى نیست که با آن بتوان تغییرى ایجاد کرد و سرنوشت چیزى را تغییر داد.

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.