جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » کلام و عقاید » امام شناسی » چه ضرورتی دارد که رسول خدا (ص) جانشینی تعیین کند؟

چه ضرورتی دارد که رسول خدا (ص) جانشینی تعیین کند؟

چه ضرورتی دارد که رسول خدا (ص) جانشینی تعیین کند؟Reviewed by کارشناس دینی on Jun 26Rating:

تعیین و نصب جانشین پیامبر به دلایل مختلفى لازم و اجتناب‏ناپذیر بوده است. راز این مسأله در گرو بررسى ضرورت و کارکرد امامت در جامعه اسلامى است که پیش از این بررسى شد.

آنچه اکنون به اختصار یاد مى‏شود عبارت است از:

  1. امام و جانشین پیامبر، تبیین‏گر معصومانه دین پس از پیامبر و بازدارنده از انحراف، تحریف و کژفهمى در دین است.
  2. امام به لحاظ درک معصومانه از دین، یگانه مرجع حل اختلاف در عرصه فهم و عمل دینى و حافظ انسجام جامعه و بازدارنده از تشتت‏ها و پراگندگى‏هاى زیان‏بار است.
  3. حکومت و سیاست در اسلام حکومتى دینى است و کمال دینى بودن آن در گرو رهبرى کسانى است که در فهم آموزه‏هاى اسلام و التزام به آن در عالى‏ترین سطح، یعنى در حد عصمت باشند.

از طرف دیگر شناخت معصوم امرى عرفى و عادى نیست و تنها با معرفى از سوى خدا امکان‏پذیر است. از این رو لازم بود که پیامبر صلى الله علیه و آله امر الهى را در این باره به امت گوشزد نماید و کسانى را که داراى شایستگى‏هاى لازم‏اند به امت معرفى و نصب الهى آنان را ابلاغ کند.

از دیگر سو، چنان که در مباحث پیشین گذشت پیامبر صلى الله علیه و آله در این مسأله اختیارى از خود نداشته‏اند. خداوند متعال با توجه به اهمیت فراوان این مسأله، تعیین جانشینى مناسب و ادامه‏دهنده راه پیامبر را عنصر نهایى اکمال دین و فقدان آن را مساوى با عدم انجام رسالت الهى قلمداد کرده و پیامبر را مأمور به ابلاغ آن نموده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.