دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » فرهنگی و اجتماعی » به نظر شما فاصله طبقاتی موجود در جامعه، به چه عواملی بستگی دارد؟

به نظر شما فاصله طبقاتی موجود در جامعه، به چه عواملی بستگی دارد؟

به نظر شما فاصله طبقاتی موجود در جامعه، به چه عواملی بستگی دارد؟Reviewed by کارشناس دینی on Aug 3Rating: ۵.۰

پاسخ : فاصله طبقاتی: در اینکه در جامعه اسلامی ما, فاصله طبقاتی رنج آوری هست، جای بحث ندارد. البته ممکن است گفته شود شکاف طبقاتی در کشورهای سرمایه‏داری، به مراتب وسیع‏تر و عمیق‏تر از ایران اسلامی ما است؛ ولی بدون تردید جامعه ما نیز به این بلای جانکاه مبتلا است. عواملی گوناگون منجر به فاصله طبقاتی گشته است؛ از جمله:

۱. انتقال فاصله طبقاتی از رژیم گذشته؛ ۲. استعداد ذاتی افراد؛ برخی تواناتر و برخی کندتر هستند و برخی دچار معلولیت‏های جسمی و ذهنی هستند و در نتیجه، عقب می‏مانند . ۳. تکنولوژی و صنعت؛ به عنوان مثال، دیروز محیط کارگری محدود به کارگاه‏های کوچک می‏شد و تفاوت فاحشی بین حقوق کارگر و کارفرما احساس نمی‏شد؛ ولی «غول صنعت» ناگهان سر برآورد و کارگاه کوچک مبدل به کارخانه عظیمی شد و با افزایش تولید، ثروت سرمایه‏داران به طور تصاعدی افزونی گرفت؛ درحالی که حقوق کارگر تقریباً ثابت ماند). ۴. نظام اقتصادی ما غلط و بیمارگونه؛ ۵. طفره رفتن گروهی از مردم از پرداخت حقوق قانونی (مالیات) و حقوق شرعی (خمس و زکات)؛ ۶. احتکار و گران‏فروشی؛ ۷. رباخواری؛ ۸. خیانت به بیت‏المال و اموال دولتی؛ ۹. کلاهبرداری وخیانت به دیگران؛ ۱۰. رویدادها و حوادث غیرمترقبه؛ ۱۱. ضعف مدیریت کارگزاران اقتصادی؛ ۱۲. نقش واسطه‏ها و دلال‏ها در اجحاف به طبقه ضعیف؛ ۱۳. اسراف و ریخت و پاش‏های کلان؛ ۱۴. فشار و دخالت عوامل خارجی؛ ۱۵. نبود کار و اشتغال و… . در یک کلام مهمترین عامل،عدم حاکمیت عدالت اجتماعی است که خود دلایل مختلفی ـ ازجمله بی‏تقوایی، دلبستگی به دنیا ومال اندوزی وعدم نظارت کارآمد بر کار گزاران حکومتی و … ـ دارد.

راه‏کارها: راه‏کارهای گوناگونی برای رفع این مشکل وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد: ۱. در درجه اول، جراحی و معالجه این نظام اقتصادی بیمار؛ ۲. پرورش مدیران کارآمد و با تجربه؛ ۳. جدی گرفتن پرداخت مالیات‏های قانونی و نیز گرفتن خمس و زکات و پرداخت آن در مصالح عامه؛ ۴. فراهم ساختن زمینه کار و تولید به طور عادلانه برای همه اقشار؛ ۵. مقابله با فشارهای خارجی و کوتاه کردن دست‏های مرئی و نامرئی عوامل خارجی؛ ۶. جلوگیری از اسراف و حیف و میل و فراهم کردن زمینه رفاه عامه مردم با صرفه‏جویی؛ ۷. برخورد قاطعانه با زر اندوزی و انباشتن ثروت؛ ۸. برخورد جدی با افراد خاین و اختلاس کننده در بیت‏المال؛ ۹. پرداخت منصفانه حقوق کارگران و برخورداری آنان از بیمه و سهام و سایر مزایا؛ ۱۰- تدوین سیاست تربیتی نظام؛ به گونه‏ای که مردم از دوران ابتدایی تا مراحل عالی، مملکت را خانه خود و سایر افراد را همچون اعضای یک خانواده احساس کنند و هر کس تنها به فکر منافع شخصی نباشد. V}جهت اطلاع بیشتر، مطالعه چند کتاب پیشنهاد می‏گردد: ۱. سید محمّد باقر صدر، اقتصاد ما، ج ۱، ص ۳۵۳ و ج ۲، ص ۳۰۳؛ علامه طباطبایی، اسلام و اجتماع، ص ۳۸ و ص ۹۲؛ هاشمی نژاد، مسائل عصر ما، ص ۱۰۳؛ ادوارد ج. کرب، نابرابری اجتماعی، ترجمه محمد سیاهپوش؛ جامعه‏شناسی قشرها و نابرابری‏ها، گروهی از نویسندگان؛ محمّد قطب، اسلام و نظام طبقاتی، ص ۱۲۳؛ شهید بهشتی و باهنر و علی گلزاده غفوری، شناخت اسلام، ص ۵۰۶ {V

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.