شنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » کلام و عقاید » آخرت شناسی » نظر قرآن در مورد شفاعت چیست؟

نظر قرآن در مورد شفاعت چیست؟

نظر قرآن در مورد شفاعت چیست؟Reviewed by کارشناس دینی on Aug 5Rating: ۵.۰
شفاعت

آیات مربوط به شفاعت را مى توان به سه دسته تقسیم نمود:
۱. آیاتى که شفاعت را نفى مى نماید؛ مانند: «و اتقوا یوماً لاتجزى نفس عن نفس شیئاً و لا یقبل منها شفاعه و لایؤخذ منها عدل و لاهم ینصرون;(۱) یعنى: از آن روز بترسید که کسى به جاى کسى دیگر، مجازات نمى گردد; و نه شفاعت از او پذیرفته مى شود، و نه غرامت و بدلى قبول خواهد شد، و آنان یارى نمى شوند».
۲. آیاتى که شفاعت را از آن خدا دانسته و آن را به ذات خدا منحصر مى داند; مانند: «مالکم من دونه من ولى و لا شفیع(۲); براى شما(در روز رستاخیز) یار و شفاعت کننده اى جز خدا نیست».
۳. آیاتى که پذیرش شفاعت شفیعان را به اذن خداوند محدود مى سازد; مانند: «من ذا الذى یشفع عنده الا باذنه(۳); کیست که در پیشگاه خداوند بدون اذن او شفاعت کند».
و نیز مى فرماید: «یومَئذ لاتنفع الشفاعه الا من اذن له الرحمن و رضى له قولا(۴); در آن روز شفاعت سودى نمى بخشد، مگر شفاعت کسى که خداوند به او اذن دهد و به گفتار او راضى باشد».
این آیات به صراحت ثابت مى کنند که در روز رستاخیز به طور اجمالى شفیعانى وجود دارند که به اذن پروردگار درباره گناهکاران، شفاعت مى کنند و خداوند نیز شفاعت آنان را مى پذیرد(۵).
با این آیات صریحى که در قرآن درباره وجود شفاعت وارد شده است، تکلیف کسانى که درباره آن به خود شک و تردید راه مى دهند، و یا به طور کلّى به انکار آن برمى خیزند روشن است.

پی نوشت ها :
۱ – سوره بقره، آیه ۴۸ و قریب به همین مضمون آیات دیگرى در قرآن وجود دارد. ر.ک: سوره بقره، آیات ۱۲۳ و ۲۵۴; سوره مدثر، آیه۴۸.
۲ – سوره سجده، آیه ۴; سوره انعام، آیات ۵۱ و ۷۰.
۳ – سوره بقره، آیه ۲۵۵.
۴ – سوره طه، آیه ۱۰۹.
۵-به این مضمون آیات زیادى در قرآن وارد شده است; به سوره هاى یونس، آیه ۲، سوره انبیاء، آیه ۲۸، سوره مریم آیه ۸۷، سوره سبا، آیه ۲۳، سوره زخرف آیه ۸۶، و سوره نجم آیه ۲۶ مراجعه بفرمائید.

منبع: شهر سوال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.