دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
صفحه اصلی » احکام شرعی » احکام روزه » آیا روزه سکوت حرام است؟

آیا روزه سکوت حرام است؟

آیا روزه سکوت حرام است؟Reviewed by کارشناس دینی on Aug 27Rating: ۵.۰

روزه سکوت در میان برخی اقوام پیشین جایز بوده چنانکه در زمان بنی اسرائیل وقتی حضرت مریم(س) با اعجاز خداوند بارور شد و فرزندش عیسی(ع) را به دنیا آورد، خداوند برای ساکت کردن تهمت‏های مردم و خلاصی مردم از این وضعیت فرمود: «اگر کسی از انسان‏ها را دیدی پس بگو با این طفل سخن گوئید من نذر روزه سکوت کرده‏ام و امروز را با کسی سخن نخواهم گرفت»، (سوره مریم). پس معلوم می‏شود به جهت آشنایی مردم؛ روزه سکوت خداوند چنین دستوری داده و گرنه مردم متوجه حرکات و اشارات او نشده و بیشتر او را تحت فشار می‏گذاشتند و آن روزه از صبح تا شب بوده بمدت یک روز که از ذیل آیه فَلَنْ أُکَلِّمَ اَلْیَوْمَ إِنْسِیًّا ؛(۱۹:۲۶) و امروز با انسانی سخن نخواهم گفت، استفاده می‏شود، ولی در شریعت اسلامی که ناسخ و باطل کننده ادیان پیشین بوده این حکم منسوخ شده و حرام دانسته شده است، از امام سجاد(ع) در روایتی چنین آمده است: صوم السکوت حرام‏ ؛ (وسایل الشیعه، ج ۷، ص ۳۹۰). و این بخاطر تفاوت شرایط زمانی و شریعت الهی می‏باشد، البته در اسلام که صوم و روزه یکی از ارکان دین شمرده شده و روزه ماه رمضان به آن جهت واجب شده است، یکی از آداب این روزه حفظ زبان از آلودگی‏های مربوط بدان (همانند غیبت، تهمت، پرحرفی، فحاشی، دروغ، سخن‏چینی و سخنان کفرآلود)است.

ظاهر آیات فوق نشان مى‏دهد که مریم به خاطر مصلحتى مامور به سکوت بود و به فرمان خدا از سخن گفتن در این مدت خاص خوددارى مى‏کرد تا نوزادش عیسى، لب به سخن بگشاید و از پاکى او دفاع کند که این از هر جهت مؤثرتر  بود. اما از تعبیر آیه چنین برمى‏آید که نذر سکوت براى آن قوم و جمعیت، کار شناخته شده‏اى بود، به همین دلیل این کار را بر او ایراد نگرفتند.ولى این نوع روزه در شرع اسلام، مشروع نیست. البته یکى از آداب روزه کامل در اسلام آن است که انسان به هنگام روزه گرفتن زبان خود را از آلودگى به گناه و مکروهات حفظ کند، و همچنین چشم خود را از هر گونه آلودگى برگیرد.[۱]

روزه سکوت به این معنا است که علاوه بر اموری که باعث بطلان روزه می شود، سکوت نیز به آن اضافه شود، به طوری که اگر کلامی بگوید، روزه اش باطل شود.[۲] اگر شخص به این مطلب،به عنوان حکمی از احکام اسلام ملتزم شود، بدعت در دین ایجاد کرده است که قطعاً مرتکب حرام شده است.لذا در حرمت این حکم، بین فقهاء اجماع است[۳] و روایات متعددی در این باره نیز رسیده است که به برخی از آن اشاره می شود:

امام سجاد(ع) می فرماید: صوم الصمت حرام‏؛ روزه سکوت حرام است.[۴]

امام صادق(ع) از قول پیامبر(ص) نیز می فرمایند: لا صمت یوما الى اللیل‏؛ روزه سکوت جایز نیست.[۵]


[۱] تفسیر نمونه، ج‏۱۳، ص: ۴۵

[۲] صوم الصمت بأن یجعل السکوت عن الکلام فی تمام النهار أو بعضه جزءا من الصوم أو قیدا له‏. نگ: مشکینی،میرزا علی،مصطلحات الفقه،ص ۳۴۴،قم،بی تا.

[۳] نک: آملی،میرزا محمد تقی، مصباح الهدى فی شرح العروه الوثقى، ج‏۹، ص۹۸،تهران،۱۳۸۰ق.

[۴] کلینی،محمد بن یعقوب،کافی، ج ۴ ص ۸۳،دارالکتب الاسلامیه،تهران،۱۳۶۵.

[۵] همان،ج۸، ص ۱۹۶.

منابع:
سایت اسلام سیتی
اسلام کوئست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.