صفحه اصلی » کلام و عقاید » مهدویت » علت دست بر سر گذاشتن هنگام شنیدن نام امام زمان (عج)

علت دست بر سر گذاشتن هنگام شنیدن نام امام زمان (عج)

علت دست بر سر گذاشتن هنگام شنیدن نام امام زمان (عج)Reviewed by کارشناس دینی on Sep 22Rating: ۵.۰

گاهی سوال می شود که چرا شیعیان به هنگام شنیدن نام حضرت ولی عصر(عج) دست ها را بر روی سر گذارده یا قیام می نمایند. این رفتار شیعیان آیا مستند به روایتی یا سنتی از جانب اهل بیت(ع) می باشد یا خیر؟

قائم لقب امام زمان

بنابر تحقیقی که صورت گرفته مستند برخاستن و دست بر سر گذاشتن هنگام شنیدن لقب قائم ، دو روایت زیر است:

۱. درروایت معروف دعبل خزاعى شاعر اهل بیت (ع)، آمده است که وقتىقصیده مشهوری را خدمت امام على بن موسى الرضا (ع) مىخواند، هنگامى که به این بیت رسید:

خروج امام لامحاله خارج

یقوم على اسم اللّه والبرکات

ظهور امام (عج) قطعی است که ظهورش با نام خداوند و همراه با خیر و برکات است.

امام رضا (ع) دست بر سر نهاد و به عنوان احترام برخاست و از خداوندمتعال فرج حضرت ولى عصر (عج) را درخواست نمود.[۱]

۲. درباره فلسفه برخاستن و دست در سر گذاشتن، روایتی ذکر شده است که علت آن را هم بیان می کند، (البته خود این روایت دلیل و منبع برای اصل این کار هم می تواند باشد): از امامصادق (ع) سؤال شد که چرا به هنگام شنیدن نام «قائم» لازم استبرخیزیم؟ فرمود: براى آن حضرت غیبت طولانى است و این لقب یادآوردولت حقه آن حضرت و ابراز تأسف بر غربت او است. لذا آن حضرت از شدّت محبتو مرحمتى که به دوستانش دارد، به هر کسى که حضرتش را با این لقب یاد کند،نگاه محبت‏آمیز مى‏کند. از تجلیل و تعظیم آن حضرت است که هر بنده خاضعى درمقابل صاحب (عصر) خود، هنگامى که مولاى بزرگوارش به سوى او بنگرد از جاىبرخیزد، پس باید برخیزد و تعجیل در امر فرج مولایش را از خداوند منانمسئلت بنماید.[۲]

 

حکمت دست روی سر گذاشتن در میان عرب
در عرب و نیز در میان عقلای عالم رسم است که هرگاه گره ناگشودنی در کار بیافتد به نشانه ناچاری و اضطرار دست خود را بر سر می گذارد. معنای این کار در هنگام قرائت دعای فرج این است که دوری و غیبت امام برای ما بسیار دشوار و طاقت فرسا است.
همچنین باید گفت که دست بر سرگذاشتن هنگام بردن نام امام زمان(عج) و یا سلام بر آن حضرت نوعی احترام و تعظیم برای ایشان و نیز اعلام تسلیم بودن برای آن حضرت و آماده بودن برای خدمت به ایشان و پا در رکاب بودن ایشان است. آنچه به عنوان مستند برای بلند شدن هنگام ذکر نام حضرت نقل شده، روایتی است از امام رضا(ع)که: نام “قائم” نزد آن حضرت برده شد حضرت ایستادند و دست خود را بر بالای سر نهادند و فرمودند: “اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه”. (مستدرک سفینه ۸/۶۲۹) از این روایت می توان استحباب ایستادن هنگام برده شدن کلمه “قائم” را استفاده کرد. حتی از این روایت می توان استفاده کرد که قیام حضرت رضا(ع) به جهت خصوص لفظ قائم نبوده بلکه به احترام نام آن حضرت بوده که در این صورت هر نامی برده شود، ایستادن و دست روی سر نهادن خوب است.۳

پی نوشت ها:

[۱] . امینی نجفی، عبدالحسین احمد، الغدیر، ج ۲، ص۳۶۱، دارالکتب الاسلامیه، تهران؛ قمی، شیخ عباس، منتهى الآمال، باب چهاردهم، فصل ششم، ص۱۱۲۷، چاپخانه احمدی، چاپ نهم، ۱۳۷۷.

[۲] . صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۶۴۰، مؤسسه السیده المعصومه، ۱۴۱۹ قمری.

[۳] برای توضیح بیشتر ر.ک: ابراهیم امینی دادگستر جهان، ثفق، چاپ ۱۶، ۱۳۷۶، ص ۱۲۵.

منابع:
اسلام سیتی
اسلام کوئست

کانال تلگرام سایت اسلام سیتی

درباره کارشناس دینی

کارشناس دینی
با سلام بنده بعنوان طلبه و کارشناس دینی سایت اسلام سیتی فعالیت دارم. دوستان اگر سوال یا نظری در مورد مطلب بالا دارید میتوانید نظر و سوالتان را از بخش نظرات، ذیل همان مطلب برای ما ارسال کنید. و ان شاء الله ظرف کمتر از 24 ساعت پاسخ شما ذیل سوالتان در همان صفحه درج خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.